poniedziałek, 15 kwietnia 2013

Nocne Zwiedzanie Zamku w PoznaniuTytułem wstępu należy odnotować, że Zamek Cesarski w Poznaniu– powstał dla  niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II, jego budowę ukończono w  1910
Zamek został zaprojektowany w  stylu neoromańskim, uważanym przez cesarza za styl najbardziej germański i reprezentujący świetność Świętego Cesarstwa Narodu Niemieckiego

 źródło: internet


W roku 1939, po rozpoczęciu działań wojennych, zdecydowano o przebudowie dawnej rezydencji cesarskiej na siedzibę Adolfa Hitlera. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Hitler kiedykolwiek był w Poznaniu. Zamek widział jedynie z fotografii.

W okresie powojennym planowano zburzenie zamku, kojarzonego z okresem zaborów i hitlerowskiej okupacji. Ostatecznie, z powodów finansowych, nie doszło do jego wyburzenia,  ograniczono się jedynie do usunięcia większości symboli nazistowskich i rozebrania uszkodzonej najwyższej kondygnacji wieży zegarowej, dzięki której zamek był najwyższym, w owym czasie, budynkiem Poznania
W 1979 Zamek Cesarski został wpisany do rejestru zabytków jako dobro kultury. Obecnym gospodarzem i administratorem budowli jest Centrum Kultury "Zamek". Zamek jest ponadto siedzibą wielu instytucji, m.in. Teatru Animacji, Centrum Sztuki Dziecka. Na dziedzińcach zamkowych w sezonie letnim często odbywają się koncerty, spektakle teatralne i projekcje filmowe.

Tak więc przepych wystroju zamku  z czasów cesarza Wilhelma II, został całkowicie zmieniony przez architektów III Rzeszy, z kolei ich dzieło, zostało całkowicie zniszczone, przez polską administrację powojenną.  


Przepisy, wykonane krok po kroku, zostały przeniesione na nową stronę.  Kliknij TUTAJ, aby przejść do całego przepisu.

źródło: internet

Wybierając się na „ Nocne Zwiedzanie Zamku” należy zabrać ze sobą dobry humor, a w domu pozostawić złudzenia i nadzieje na artystyczne doznania, gdyż w zamku nie ma NIC, do czego można by było powzdychać, oprócz może przewodnika :)


Nasza grupa, gotowa do nocnego zwiedzania

Sale są puste, brak jest wyposażenia; poza tym brak remontów i konserwacji mocno rzucają się w oczy.
Wystrój zamku, jest mało spójny, i co kilkakrotnie było podkreślane, nie ma pomysłu jak zagospodarować tę ogromną przestrzeń.


Wzdychać do przewodnika można było na odległość, z powodu ryzyka zawalenia się stropu


W grudniu 2012 roku ukończono modernizację Sali Wielkiej CK Zamek.
Widok zaskakujący, projekt bezkompromisowy. Na tle miernoty pozostałych wnętrz zamku, wypada zjawiskowo i bardzo nowocześnie. 


Na zakończenie słów kilka o lokalu, który mieści się w zmodernizowanej części zamku.


Od "Pana", otrzymałyśmy zgodę na wykonywanie zdjęć. Później jednak „Pani” zgodę nam cofnęła, tłumacząc, że oferta stanowi "wyrób własny" i  nie jest pożądane, aby pokazywać ją szerszej publiczności.

No cóż, zatem tej „oferty” nie możemy Wam zwizualizować, a my z kolei pozostajemy po dużym wrażeniem talentu marketingowego „ Pani”

Jako rekompensatę wizualizujemy cześć teamu Tapendy i jej fotografa na wyłączność- Gosię.  Całość w świetle jupiterów, ciutkę nas prześwietlających"  :D     Pozdrawiamy serdecznie
Tapenda
 
6 komentarzy:

 1. Do zamku chodzilam na ekcje pianina jak byłam dzieckiem! A ja dzisiaj tez o zamku tyle ze w Cognac, królewskim i koniak produkującej! Zapraszam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to musimy w takim razie koniecznie to przeczytać :)


   Pozdrawiamy serdecznie

   Tapenda

   Usuń
 2. Aż dziw bierze, że pani reklamy nie chciała;-)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie i to jeszcze darmowej, hi hi :D


   Pozdrawiamy serdecznie

   Tapenda

   Usuń
 3. No to na szczęście nie wyburzyli tego zamczyska! Tylko aż żal ściska, że nie wymyślono jeszcze kreatywnego zagospodarowania pozostałych pomieszczeń... Ciekawe, czy kryje jeszcze jakieś tajemnice, bo dla zwykłego przechodnia z zewnątrz, to stary zamek, ale my już wiemy, że w środku to jest statek kosmiczny :P

  W Poznaniu tylko byłam raz i to przejazdem, co ograniczyło się do lecenia przed dworzec w śnieżycy z pokaźnych rozmiarów obrazem w dłoniach (dobrze chroni przed śniegiem, polecam) i 25 kg plecaczyskiem na plecach.

  Serdeczne pozdrowionka!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poznań nie ma szęścia do "pozytywnych szaleńców". Dwadzieścia lat przed powstaniem poznańskiego zamku Ludwik Bawarski zbudował na swoich włościach kopię Wersalu. Choć dzieło nie zostało dokończone, ale i tak to co powstało zapiera dech w piersiach.

   Osobiście mam wrażenie, że przyszłość ( wystrój) poznańskiego zamku zależy od dotacji UE. Przykre ale prawdziwe !

   Pozdrawiamy serdecznie

   Tapenda

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...