O jakości pizzy nie świadczą użyte dodatki, ale ciasto i adekwatna do jego rodzaju temperatura pieczenia. Profesjonalne piece do pizzy można rozgrzać nawet do 500 stopni. Domowe piekarniki gwarantują co najwyżej 250 stopni co oznacza, że domowy wypiek pizzy musi opierać się na dedykowanym cieście.
Dobrą pizzę charakteryzuje ciasto, które zawiera minimalną ilość drożdży, które nie są wyczuwalne podczas konsumpcji. Takie ciasto jest lekkostrawne, nie "dojrzewa" w żołądku i tym samym nie powoduje wzdęć. Aby ciasto właściwie wyrosło przed jego upieczeniem, należy dać drożdżom czas. Całkowity czas jego przygotowania wynosi około 8-10 godzin i obejmuje 3 cykle wyrastania. Przepis został wykonany w dwóch wersjach, w sensie przy użyciu dwóch różnych rodzajów mąki pszennej: powszechnie dostępnej mąki typu 550 oraz manitoba. Manitoba, z uwagi na większą ilość glutenu, okazała się mąką szybszą. Rezultat w każdym przypadku jest bardzo zadowalający.
Ten przepis został przeniesiony na nową stronę Tapenda.pl
Aby przejść do całego przepisu. Kliknij TUTAJ
Składniki:
- mąka - 300 g
- woda- 240 g
- oliwa EV- 15 g
- sól- 5 g
- drożdże ( świeże)- 2 g
ciekawa propozycja z ziemniakami
OdpowiedzUsuńZaskoczona jestem tak małą ilością drożdży i tymi pęcherzykami, ale na plus i to duży plus:-) Cudna:-)
OdpowiedzUsuńJesteśmy też zachwycone tymi " oczami" pęcherzykami" czy jak je zwał. Cud natury te 2 g drożdży :)
UsuńPozdrawiamy serdecznie
Tapenda
genialna!!!! rzeczywiście przeważnie drożdży dodaje się więcej, a tu taki psikus:) Kocham pizzę, u nas w domu robimy przynajmniej rz w tyg.:P
OdpowiedzUsuńNie ma to jak dobrej jakości drożdże i niezastąpiony w cieście drożdżowym sprzęt do wyrobienia ciasta :)
OdpowiedzUsuńSerdeczności!
Uwielbiam domową pizzę, szczególnie na grubym cieście ;)
OdpowiedzUsuń